Zavolajte nám: +421 918 134 999
Najlepšie zľavy tohto týždňa
Každý týždeň tu nájdete tie najlepšie zľavy.
Montáž Zimný balík Kaisai
Z roku na rok nás stále viac trápia extrémne letné teploty. Klimatizácia sa preto stáva čoraz bežnejším „nábytkom“ aj v našich domácnostiach. Poznáme však ich vplyv na naše zdravie? Sú pre nás luxusným rizikom alebo len zdravý komfort?
S témou sme oslovili MUDr. Svetlanu Hadvabovú:
„Vyštudovala som medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave – odbor všeobecné lekárstvo, absolvovala som ju v roku 1995; dva roky som pracovala na internom oddelení a následne vo Vojenskom ústave pre choroby pľúcne v Novej Polianke, kde som pracovala na pľúcnom oddelení, potom ako primár ambulantnej časti a rehabilitácie, počas deviatich rokov som absolvovala tri atestácie: z interného lekárstva, pneumológie a ftizeológie, poslednú atestáciu som si robila z klinickej imunológie a alergológie. Od roku 2006 pôsobím v Komárne, kde mám súkromnú imunoalergologickú ambulanciu.“
Majú klimatizácie prínos v oblasti zdravotníctva? Aké majú výhody, resp. nevýhody?
„Ja si myslím, že klimatizácia je všeobecne veľmi dobrá vec, hlavne po presťahovaní na juh si neviem predstaviť život bez klimatizácie. Nie je to už vymoženosť naša, totižto už starovekí Gréci používali klimatizácie, akvadukty viedli v stenách budov, ochladzovali budovy tých „vážených„ občanov. Aj starí Peržania používali na ich pomery nie celkom primitívne zariadenia, a to vodné nádrže cez ktoré sa prefukoval vzduch a ten ochladený vzduch sa viedol do miestností, ktoré chceli ochladiť. Nie je to teda vymoženosť posledného storočia. Použitie elektrickej klimatizácie sa dokonca dátuje do roka 1902 a odvtedy to veľmi napreduje. Dnes sa už vyrábajú veľmi kvalitné zariadenia. Z môjho pohľadu – ak si človek vyberie tú správnu klimatizáciu – zo zdravotného hľadiska je veľmi prospešná, predovšetkým vo veľkých horúčavách. Vysoké teploty sú veľmi zaťažujúce pre ľudí s chronickými ochoreniami, hlavne s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, pľúcnych ochorení, s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, kde na organizmus znamená vysoká teplota obrovskú záťaž. Zo zdravotníceho hľadiska je dokonca niekedy prospešné. U alergikov je klimatizácia, ktorá má kvalitné filtre, ktoré zachytávajú aj spóry plesní, sú obrovským prínosom. Najnovšie technológie zachytávajú dokonca aj vírusy. V období napríklad ambrózie (august) je pre silného alergika oveľa priaznivejšie zdržiavať sa v klimatizovanom interiéri ako v exteriéri. Je tak menej exponovaný peľovým zrnám. Najnovšie technológie ako je ionizátor zvyšujú kvalitu vzduchu, pretože ionizovaný vzduch má pozitívny vplyv na stav a kvalitu dýchacích ciest. Je to komfort pre človeka, o čom svedčí aj to, že radi chodia do hôr, kde po búrke sa veľmi dobre dýcha; alebo aj pri vodopádoch sa veľmi dobre dýcha; je tam väčšia koncentrácia iónov.“
Existuje alergia na klimatizáciu?
„Nemyslím, že existuje alergia na klimatizáciu. Sú ľudia, ktorí sú citliví na chlad. Problémom nie je alergia na klimatizáciu, ale to, že tá klimatizácia nie je správne nastavená. Naozaj to nie je už žiadna veda, stačí otvoriť webové stránky a takmer na každej stránke sa dočítame, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť viac ako 5 až 7 stupňov a pokiaľ to je viac ako 10 stupňov, napr. teraz pri horúčavách okolo 37 stupňov, tak tá klimatizácia by nemala byť nastavená na menej ako cca 27 stupňov, pretože prechodom medzi týmito teplotnými rozdielmi vznikne tzv. teplotný šok a skôr to pociťuje ten pacient, že ho podráždi tá teplotná zmena dýchacej cesty a môže viesť ku kašľu, opuchu sliznice nosa, môžu byť troška podráždené oči, no nie samotnou tou klimatizáciou, ale prudkou zmenou teploty. Ak sa dodržia zásady (správne nastavená tá klimatizácia – smer fúkania a teplota, nefúka priamo človeku na chrbát, do tváre), tak by nemal nastať žiadny problém. Ak je človek vystavený priamemu prúdeniu chladného vzduchu na obnaženú časť tela, môže dojsť k stuhnutiu svalstva atď. Istou skupinou sú pacienti, ktorí sú alergickí na chlad, ale tí reagujú na akýkoľvek druh chladu, nielen na chladný vzduch klimatizácie. Klasická alergia na klimatizáciu teda neexistuje. Vysoká koncentrácia peľových zŕn v ovzduší môže vyvolať u astmatika astmatický záchvat. Pre astmatikov je preto lepší filtrovaný vzduch odfiltrovaný od baktérií, vírusov, peľových zŕn atď.“
Prežívajú mikroorganizmy a plesne v klimatizáciách?
„Mikroorganizmy a plesne môžu prežívať vo filtroch klimatizácií, ale iba vtedy, ak sa človek o ne nestará. Nie je dôležité si len kúpiť klimatizáciu, ale treba minimálne jedenkrát ročne vyčistiť filter klimatizačného zariadenia. Tam, kde je prostredie veľmi znečistené, alebo sa klimatizácia používa veľmi často, toto čistenie sa odporúča aj dvakrát ročne. Tam, kde sa toto zrealizuje, klimatizácia nie je rezervoárom baktérií, vírusov a plesní. Nové technológie sú dokonca schopné odfiltrovať vírusy a baktérie, ovšem filter treba z času na čas vyčistiť a vydezinfikovať. Tieto servisy teda nie sú „iba marketingový trik“ firiem.“
Aký má vplyv klimatizácia na deti a bábätká?
„Vždy je lepšie, keď je bábätko v chladnejšom prostredí ako keď sa má prehriať, ale principiálne by bábätká nemali byť dlhodobo odhalené v klimatizovanom prostredí, vždy by mali byť primerane oblečené, vždy by mali mať nejaké bavlnené oblečenie a malé bábätko aj čiapočku, nemali by byť dlhodobo vystavené nižšej teplote. Stále sa vraciame k podstate: ak je správne nastavená teplota a nefúka priamo na dieťa, bábätko je oblečené, tak nie je dôvod sa obávať, že by tá klimatizácia urobila zle, skôr je to prospešné v tých horúčavách.“
Môže spôsobiť klimatizácia reumatické problémy?
„Reumatické problémy alebo skôr bolesti kĺbov sa objavia ak je priama expozícia, teda zle nastavená klimatizácia, nízka teplota, priame fúkanie. Pri správnom nastavení však v žiadnom prípade nie je spúšťačom reumatických ochorení.“
Prečo niektorých bolí hlava ak sú v klimatizovanom priestore?
„V klimatizovaných priestoroch je vzduch suchší, čiže dochádza k vysušovaniu slizníc, môže sa objaviť aj bolesť hlavy. Predídeme tomu tak, že budeme pravidelne piť tekutiny ak sme dlhšie v takomto priestore. Tekutiny by nemali byť studené, ale skôr vlažnejšie, odporúča sa vlažný čaj a minerálky. Alergici majú sliznicu nosa suchú, preto treba myslieť aj na zvlhčovanie sliznice nosa napr. so sprejmi s obsahom morskej vody; existujú aj olejové kvapky s obsahom olivového oleja, ktoré keď si nastriekame ráno na sliznicu pocit komfortu nám vydrží aj pol dňa. Tí ktorí majú suché oči nesmú zabudnúť na aplikáciu umelej slzy. Tým, ktorí sú citliví na klimatizáciu sa odporúča intervalové používanie, to znamená, že na 10 minút ju zapneme a na 10 minút vypneme. Astmatik tiež veľmi dobre toleruje klimatizáciu, pokiaľ je správne nastavená.“
Prečo si pacienti s problémami srdcovo-cievneho systému kupujú klimatizácie na odporúčanie lekárov?
„Vysoké teploty sú zaťažujúce na kardiovaskulárny systém, kardiaci majú v horúčavách viac opuchnuté nohy, ťažšie sa im dýcha a všeobecne sa u nich zhoršuje stav kardiálneho ochorenia. Optimálna teplota pre existenciu človeka je bežne okolo 22 stupňov. Vysoké letné teploty sú obrovskou záťažou, je tam veľká dilatácia – rozšírenie ciev v dôsledku tepla a dochádza k úniku tekutín z drobných ciev do okolitých tkanív. Môžu mať opuchnuté ruky, nohy a sťažené dýchanie.“
Ako reaguje náš imunitný systém?
„Imunitný systém nereaguje nejako ináč na klimatizácie ako na bežný vzduch. Množstvo baktérií v ovzduší môžu vyvolať infekcie u tých, ktorí sú imunodeficitne náchylnejší. Tým, že je vzduch prefiltrovaný je riziko expozície patogénom podstatne nižšie.“
Dáte nám nejaké rady a tipy kedy používať a kedy nepoužívať klimatizáciu?
„Nie je situácia kedy sa klimatizácia nemôže použiť, vždy ju len treba použiť správne a vybrať si správny typ klimatizácie. Keď niekto vie, že je náchylnejší na vírusové ochorenia, mal by si priplatiť za klimatizáciu s ionizátorom, ktorý má aj virostatické účinky.“
Boli prípady, keď ľudia dostali zápal pľúc spôsobený baktériami, ktoré prežívali v klimatizácii. Viete nám k tomu niečo povedať?
„Áno, bola veľká aféra v roku 1976, keď v jednom hoteli v Pennsylvanii ochorelo a zomrelo množstvo ľudí na zápal pľúc v dôsledku toho, že klimatizácia v danom hoteli nebola pravidelne čistená a prežívala tam baktéria legionella pneumophila, ktorá spôsobila toto vážne ochorenie. Tiež je to vec servisu, nemôžeme si dovoliť zabúdať na jeho pravidelnosť. Baktérie legionárskej choroby sa množia aj v potrubí teplej vody, čiže nie iba v klimatizáciách.“