Kúrenie s klímou? Samozrejme!

Kúrenie s klímou? Samozrejme!

Väčšinou, keď počujeme slovo klimatizácia, prvé čo nás napadne je chladenie priestorov. Málokto z nás vie, že súčasné klimatizačné zariadenia dokážu rovnako spoľahlivo kúriť ako aj chladiť. Tak prečo nezainvestovať do jedného prístroja, ktorý nám môže slúžiť po celý rok? Prečo vôbec využívať klimatizáciu na kúrenie? Aké sú jej výhody? Odpovede na tieto otázky budeme hľadať práve tu a teraz.

Ako vykuruje klimatizačné zariadenie?

Klimatizácia pracuje na princípe výmeny tepla. V režime chladenia odoberá teplo zo vzduchu z chladeného priestoru (interiéru) a pomocou chladiaceho média (freónu) toto teplo odovzdá do exteriéru. Režim kúrenia je na rovnakom princípe len s opačným procesom odovzdávania tepla. Teplo odoberá z externého vzduchu a pomocou chladiaceho média (freónu) ho odovzdá do zohrievaného priestoru (interiéru). V tomto prípade sa nepripája žiadna elektrická vykurovacia sústava, ako si myslí mnoho ľudí, ale je to presne to isté ako princíp prevádzky chladenia.

Keďže na Slovensku sa využíva kúrenie najmä plynom, prvou výhodou je určite Vaša nezávislosť od dostupnosti plynu.  Všetci si spomíname na nepríjemnosti a neistotu spojené s jeho dodávkou a skladovaním za uplynulé roky. Elektrická energia, naopak, zabezpečuje stabilnú dodávku, pričom táto energia sa väčšinou produkuje ekologicky šetrným spôsobom. Nezabúdajme ani na to, že jej cena bola v posledných rokoch predvídateľnejšia a stabilnejšia.

Druhou výhodou sú úspory. Klimatizácia pracuje pri vonkajšej studenej teplote s vyššou účinnosťou ako plynový konvektor alebo turbokompresor. Pre Vás to znamená menej výdavkov a väčšie pohodlie.

Treťou výhodou je jednoznačne bezpečnosť. Prevádzkovanie klimatizácie nevedie k emisiám oxidu uhoľnatého, ako pri plynovom zariadení, ktoré môže spôsobiť dokonca aj smrteľné nehody.

Po štvrté, nezabudnime na investičné náklady. Áno, aj to je výhoda. Predstavte si, že si kúpite jedno  zariadenie, ktoré Vám v zime zabezpečí príjemne vyhriatu izbu, pričom v lete Vám poskytne komfortnú teplotu aj v tých najhorúcejších  dňoch. Ak pridáme, že v dnešnej dobe existujú zariadenia, ktoré filtrujú zápachy, prach a alergény, dostávame multifunkčné zariadenie, ktoré môže zvýšiť Vašu životnú úroveň.

Ktoré klimatizačné zariadenia sú najvhodnejšie na vykurovanie?

Klimatizačné zariadenia môžeme rozdeliť do dvoch skupín:


1. Zariadenia On/Off;
2. Invertorové zariadenia.

Klimatizácie On/Off majú vyššiu spotrebu elektrickej energie a nižšiu účinnosť čo ich posúva do energetickej triedy C alebo až D. Niektoré zariadenia tohto typu ani nemajú režim kúrenia. Tieto zariadenia sa pomaly ale isto vytrácajú z výroby.

Naopak, invertorové  zaradenia spotrebúvajú až o 40% menej elektrickej energie ako zariadenia On/Off. Invertor dosahuje v mnohých prípadoch energetickú triedu v režime kúrenia A+. Každý popredný výrobca svetových značiek sa snaží vytvoriť ideálne zariadenie pre režim kúrenia, kde sa darí dosahovať energetickú triedu A++ či dokonca A+++. Dôležitá informácia pri výbere klimatizácie na kúrenie je jej prevádzkový rozsah v tomto režime (pri akej vonkajšej teplote je klimatizácia schopná prevádzky).

Koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia?

Energetická účinnosť klímy má dve merania energetickej triedy: COP a EER.


COP je stupeň klimatizácie v režime vykurovania. To znamená, koľko kilowattov môže zariadenie vyrobiť z 1 kilowattu energie. Čím vyššie je toto číslo, tým vyššia je efektivita klimatizácie.


EER je stupeň klimatizácie v režime chladenia. Aj tu platí pravidlo: čím vyššie číslo, tým lepšia je účinnosť klimatizácie.

Komu odporúčame takéto zariadenia?

Každému.

Naše typy pre Vás:

Gree U-CROWN GWH12UB+K3DNA4F

Daikin Comfort II FTX35J3+RX35K

Nezabudnite nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme s výberom.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code